10 rzeczy, których nauczyłam się latem 2017 roku


Niektórzy uwielbiają robić listy zadań a inni wręcz nienawidzą. Jednych motywują a innych demotywują ilością rzeczy, które muszą wykonać. Można zrobić listy zadań, celów, marzeń, zakupów, obowiązków i wiele innych. Ja osobiście nie mam nic do ich robienia. Czasem są bardzo przydatne, szczególnie w postaci skrótów myślowych, kiedy nie mam za dużo czasu na dłuższe notatki. Dzięki robieniu list niczego nie zapominam, no chyba, że zgubię taką listę. Niektóre wręcz ułatwiają moje życie, tj. listy zakupów czy dziennych obowiązków.
Niedawno przygotowałam listę rzeczy, których nauczyłam się podczas ostatniego lata. Wydaje mi się, że zrobienie takiej listy może być niezwykle terapeutyczne dla nas. Ukazuje nam co robiliśmy dobrze a co źle, co powinniśmy częściej praktykować a nad czym intensywniej się zastanowić. Niezależnie czy to były uczucia, czynności czy rzeczy.
 
 
Poniżej przeczytacie moją listę i zachęcam Was do zrobienia swojej. Myślę, że poniższe punkty mogą i Was zainspirować lub czegoś nauczyć. Warto zwrócić uwagę na chociażby kilka z nich.
 
1. Zadbaj o siebie, o swój wygląd i zdrowie. Nie bój się wydać większej ilości pieniędzy na lepsze kosmetyki czy wyjście na zabieg kosmetyczny. Jeśli chcesz się poczuć lepiej, zdrowiej i wiesz, że to pomoże ci w pewnych problemach fizycznych, to nie zastanawiaj się nawet ani minuty dłużej. Jedz świeże i zdrowe produkty. To jak zadbasz o siebie w tym momencie, zaprocentuje na przyszłość. Twoje zdrowie i twój wygląd jest ważny.
 
2. Codziennie rano lub wieczorem rób listę rzeczy za co jesteś wdzięczny (może być w wersji papierowej lub we własnych myślach podczas medytacji). Dzięki temu zaczniesz odczuwać swoje życie intensywniej, zauważysz co jest istotne, jakie są twoje priorytety.
 
3. Celebruj swoje sukcesy, nawet te niewielkie. Ciesz się z tego co udało ci się dokonać. Przecież wszystko co robisz w swoim życiu jest tylko Twoją zasługą.
 
4. Delektuj się każdym posiłkiem, który spożywasz. Ważne jest spokojne i dokładne przeżuwanie każdego kęsa. To wpływa na twoje trawienie i zdrowie. Poza tym jedzenie jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
 
5. Bądź miły dla innych ludzi i komplementuj ich. Oczywiście bezinteresownie. Nie oczekuj od drugiej osoby tego samego. Niech to wychodzi z twojego wnętrza. Jeśli z natury nie jesteś miłą osobą to może być ciężko, ale zawsze warto trochę poćwiczyć.
 
6. Spędzaj czas z najbliższymi. Rodzina jest bardzo ważna w życiu. Życie jest tak kruche, tak krótkie i zmienne, że nawet nie zauważysz jak szybko przeleci. Żebyś później nie żałował, że czegoś nie zrobiłeś i nie miałeś czasu dla bliskich.
 
7. Ciesz się każdym dniem i tym co posiadasz. Dąż do celów, ale nie za wszelką cenę. Jestem pewna, że możesz się pochwalić wieloma dokonaniami, twoimi mocnymi stronami, spełnionymi marzeniami. Ciesz się z każdej nawet drobnej rzeczy. Twoje życie jest piękne, tylko ty możesz je tworzyć tak jak tego chcesz.
 
8. Aby być szczęśliwą osobą, wcale nie musisz posiadać wiele. Bycie minimalistą jest bardzo przyjemne i dobre dla twojego spokojnego życia. Z mniejszą ilością przedmiotów poczujesz się lżej, będzie mniejszy bałagan i mniej problemów na co dzień. Gdy masz mniej to myślisz mniej o zbędnych rzeczach.
 
9. Korzystaj z ładnej pogody i nie siedź w domu. Wyjdź na spacer, do lasu, przebiegnij się. Przebywaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, łap witaminę D. Na dworze jest przyjemniej niż w domu lub zatłoczonej knajpie. Można przyrządzić piknik lub zrelaksować się przy naturalnej muzyce przyrody.
 
10. Przestań zamartwiać się innymi ludźmi i ich problemami. Nie potrzebne ci są do życia ludzkie dramaty i toksyczni ludzie. Bądź z dala od tego.
 
Mówiąc w skrócie, ostatni okres letni wiele mnie nauczył i przypomniał mi co w moim ówczesnym życiu jest ważne. Po spisaniu takiej listy, wiem na co zwracać większą uwagę podczas kolejnych miesięcy i lat.
A czy Ty wiesz już co wypiszesz w swojej liście? Czekam z niecierpliwością na Twój komentarz.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć − jeden =