DIY: Własnoręcznie robione świąteczne zawieszki choinkowe

DIY: Własnoręcznie robione świąteczne zawieszki choinkowe

Mamy prawie grudzień, a to oznacza tylko jedno. Prezenty świąteczne. Nie wiem czy się z tego cieszycie czy jesteście przerażeni. Dla wielu osób prezenty są zmorą lub zbędnym wydatkiem, dla innych są one radością z wymyślania i obdarowywania bliskich. To wszystko zależy jak do tej sytuacji podejdziemy. Fakt, jeśli posiadamy dużą rodzinę i trzeba każdemu coś kupić, to może być dla nas spory wydatek. Nie chcemy za dużo wydawać, ale z drugiej strony chcemy każdej osobie podarować coś pięknego i od serca.

zawieszki na choinkę i do prezentów

Uwielbiam obdarowywać bliskich prezentami, robić im niespodzianki. Kocham patrzeć na ich uśmiechnięte i zadowolone twarze. Nigdy nie oczekuję niczego w zamian. Po prostu lubię sprawiać ludziom radość. Jednak, kiedyś tak nie było. Dawniej moje oczekiwania w stosunku do otrzymywanych prezentów były ogromne. Najgorsze było w tym to, że często czułam się  zawiedziona, bo dostałam coś co było mi niepotrzebne lub co mi się nie spodobało. Było mi wtedy bardzo smutno. Wszystko zmieniło się po tym, jak dotarło do mnie, że nie to jest w życiu (i w Świętach) ważne. Jestem już daleko od tego by zaimponować innym wymyślnym lub mega drogim prezentem. Dla mnie najważniejsze jest sama chęć obdarowania, wyszukiwanie prezentów specjalnie dla każdej osoby. Najpiękniejsze dla mnie są jednak prezenty robione własnoręcznie. Takie od serca. Wykonane z miłością. Dla każdej osoby inną. Mają to być drobiazgi, w przygotowanie których włożymy całych siebie.

Dlatego dzisiaj przychodzę do Was z pomysłem na własnoręcznie przygotowywany świąteczny prezent. Może to być podarunek na Mikołaja lub na Gwiazdkę, dla babci lub dla przyjaciółki. Będzie to mała rzecz, którą możecie obdarować koleżankę z pracy lub sąsiadów. Obiecuję, że się nie namęczycie, a efekt wszystkich zachwyci.

Do wykonania tych prezencików potrzebujecie tylko kilku rzeczy, niektóre zakupicie w sklepie  papierniczym lub online, inne znajdziecie w kuchni, a inne przeniesiecie z lasu lub z ogrodu. 

Własnoręcznie robione świąteczne zawieszki na choinkę

zawieszki zawieszka choinkowa

Potrzebujecie:
 • masy plastycznej (samoutwardzalna)
 • coś do rozwałkowania masy (wałek lub szklankę)
 • ozdobnej gałązki, liści lub kwiatka
 • świątecznego sznureczka, wstążki lub żyłki
 • kształtów do wycinania (mogą być do pierniczków lub kieliszek)
 • słomki
 • kawałku papieru do pieczenia

Wykonanie:

 • Wyjmujecie kawałek masy z opakowania i rozwałkowujecie na blacie (stole) na grubość około 0,5 cm. Grubość dekoracji zależy tylko od was. 
 • Następnie układacie na rozwałkowanej masie gałązki lub liście rośliny i ponownie, ale bardzo delikatnie, wałkujecie masę tak by odbił się ślad. 
 • Kolejną czynnością jest wycięcie kształtów z masy, w których później robicie dziurkę np. słomką.
 • Ostrożnie przekładacie gotowe wycięte kształty z masy na papier do pieczenia i odkładacie na około 24 godziny aż masa zastygnie.
 • Po całkowitym wyschnięciu masy przekładacie sznureczek lub wstążeczkę przez dziurkę, związujecie końce i gotowe!

zawieszka choinkowa na papierze prezentowym

W taki oto sposób własnoręcznie wykonaliście piękne i eleganckie prezenciki. Troszkę wybrudziliście rączki ale czy nie było warto? Kilka minut roboty a efekt murowany. Ja bym się mega ucieszyła z takiego prezentu, a Wy?

Mam jeszcze jedno wykorzystanie takich własnoręcznie wykonanych zawieszek z masy, możecie je przywiązać do każdego prezentu i napisać na nich imiona obdarowywanych osób. Na pewno urozmaicą one każdy podarek.11 thoughts on “DIY: Własnoręcznie robione świąteczne zawieszki choinkowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 15 =