Zimowe dbanie o siebie | selfcare

Zimowe dbanie o siebie | selfcare

Self care, self love, dbanie o samego siebiePewnie znane są tobie zwroty różnych coachów typu: pokochaj siebie, zadbaj o siebie, bądź dobry dla siebie. Czy jest to istotne, czy warto czy nie warto wprowadzić do swojego życia, i jak się do tego zabrać, przeczytasz poniżej. Myślę, że to bardzo istotny wpis, szczególnie w obecnych, bardzo zabieganych czasach jakie teraz mamy. 

 

Co to znaczy selfcare?

Selfcare to nic innego jak dbanie o siebie. W mojej opinii, jest to dbanie o swój umysł, ciało i ducha. Świadome działania mające na celu ich poprawę. Dbanie o siebie nie jest samolubne, to inwestycja w siebie. Nasze ciało i umysł są najważniejsze. Gdy one zawiodą, wtedy nikomu nie pomożemy, nie wesprzemy, itp. To czas dla siebie, na swoje mniejsze lub większe przyjemności, które dodają nam energii, motywacji czy zrelaksują. Sprawiają, że jesteśmy spokojniejsi, silniejsi. Troszczenie się o siebie, to także troszczenie się o innych. Gdy my jesteśmy szczęśliwi, inni są szczęśliwi. Gdy my jesteśmy zdrowi, to inni też są zdrowi, czy to fizycznie czy emocjonalnie.

Nie ma nic złego w dbaniu o siebie. Warto do tego jednak podejść holistycznie: emocjonalnie, duchowo, fizycznie, społecznie i psychicznie. Wtedy efekt będzie najlepszy. 

Dbanie o siebie nie jest samolubne, to inwestycja w siebie.

dbanie o siebie

Od czego zacząć selfcare?

Zapewnij sobie najważniejsze podstawy tj. sen, jedzenie, nawodnienie. Odpowiednio głęboki i długi sen, odpowiednie, pożywne posiłki oraz ilość spożywanych płynów to podstawowe minimum, jakie trzeba sobie zapewnić i muszą być zaspokojone. 

Dowiedz się czego tak naprawdę potrzebujesz. Może to jest zadbanie o zdrowie (wizyta u lekarza, badania, witaminy, masaż leczniczy) czy coś bardziej dla ducha (czas na czytanie książki, wyjście do restauracji czy do muzeum, długa kąpiel z olejkami eterycznymi, masaż relaksujący, wyjście do fryzjera).

Nie porównuj się do innych, nie wszystko co przynosi radość komuś, będzie sprawiać radość Tobie. Znajdź swoje najlepsze małe radości, które będą mieć największy wpływ na twoje samopoczucie.

Przykłady:

Przygotuj sobie łóżko. Załóż ulubioną pościel, rozpyl olejki w pokoju, poczytaj książkę lub posłuchaj relaksującej muzyki i przytul się do partnera przed snem.

Pójdź z bliską osobą do teatru, ubierz się ładnie w nową elegancką sukienkę, zrób sobie makijaż, po spektaklu idźcie na kolację w najlepszej restauracji w okolicy,  a później spacer wieczorową porą. 

Idź na warsztaty, z tego, czego dawno chciałaś się nauczyć. Tam poznasz nowe osoby i nawet zjesz coś smacznego. W trakcie zajęć odłącz się od portali społecznościowych i zanurz się w zabawie.

Idź na spacer w samotności, najlepiej do lasu lub na plażę. Pochodź na bosaka, poczuj naturę wszystkimi zmysłami. Możesz w tym czasie pomedytować, pośpiewać, potańczyć.

 

Bądź aktywna. Ruch, a szczególnie ten na świeżym powietrzu  wyzwala endorfiny, hormony szczęścia. Czyli to czego właśnie nam potrzeba. To nie musi być jakiś ogromny wysiłek, wystarczy spacer w samotności. Można w tym czasie pozbierać myśli, zrobić sobie oddychanie.

Naucz się stawiać wyraźne granice. Musisz potrafić powiedzieć “nie”, gdy jest taka konieczność lub gdy na coś nie masz ochoty. To bardzo ważne, w przeciwnym razie pojawiają się problemy, chociażby ze zdrowiem. 

Zasługujesz na wszystko co najlepsze, na czas dla siebie, na ciszę, na kupienie sobie czegoś, na zjedzenie posiłku w spokoju, na wyjście ze znajomymi, a nawet na chorowanie. Musisz się regenerować i nie zapominaj o tym, zdrowie jest najważniejsze.

Pozbądź się negatywnych emocji oraz ludzi ze swojego otoczenia. Nie wchodź w żadne konflikty z ludźmi bo to obniża twoją energię.

 

Dlaczego warto stosować selfcare?

W czasach gdy jesteśmy w ciągłym biegu, często zapominamy o sobie. Mamy za dużo na głowie, za dużo obowiązków, za dużo wszystkiego, nawet za dużo emocji w sobie. To wszystko może doprowadzić do bardzo ciężkich chorób. Dbanie o siebie jest w takim przypadku bardzo ważne i korzystnie działa na nas samych i nasze życie. Bliscy również dostrzegą korzyści płynące z takiego działania. Zacznij od drobnych kroczków, od czegoś krótkiego. Z czasem wydłużaj sobie ten czas tylko dla siebie. Bardzo szybko zauważysz pozytywny wpływ na swoje ciało i psychikę.

Selfcare to nie moda, to wspaniały styl życia, który leczy. To przewartościowanie swojego życia i zaspokojenie swoich najistotniejszych potrzeb, chociaż w minimalnym stopniu. Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =